خواص کراتین مو

کراتین یک پروتئین است که به طور طبیعی در مو‌های شما وجود دارد. کراتین نسبت به دیگر پروتئین‌ها در برابر خراشیدگی و کشش مقاوم‌تر است و باعث می‌شود موهای شما علاوه بر شادابی بیشتر در برابر موخوره نیز مقاوم باشد

کراتین در ساختار مو نقش اساسی دارد و باعث انعطاف‌پذیری و استحکام مو می‌شود. .با کاهش میزان کراتین مو ،موها کدر، زبر، وز و شکننده شده و درهم گره می‌خورند. برای صاف و براق کردن مو می‌توان از شامپو کراتینه استفاده کرد. شامپوها باعث اتصال پروتئین کراتین به فولیکول مو می‌شود و این امر باعث تقویت و احیا موها می‌شود. استفاده از شامپو کراتینه، موها را نرم و حالت‌پذیر می‌کند و مشکلات وز بودن و موخوره را بهبود می‌بخشد.

کراتین نقش اساسی در ساختار بیرونی و درونی مو داشته و وظیفه استحکام و انعطاف پذیری مو را بعهده دارد. اگر کراتین از مو حذف شود، ساختار مو ثبات خود را از دست داده و ضعیف می گردد. نتیجه موهایی می شود، آسیب دیده که حالت خوبی به خود نمی گیرد.

محصولات موهای کراتین شده دارای ویژگی های مختلفی همچون درمان موخوره، درمان خشکی مو، محافظت از موها در برابر آلودگی ها و اشعه های نور خورشید،  درمان وزی مو، ترمیم موهای سوخته، رفع کدری مو،  ضخیمتر شدن رشته های مو و درخشان و براق کردن موها می باشد.

خواص دانه کتان

دانه های کتان سرشار از ویتامین E است که هم برای سلامت پوست و هم برای مو مفید است. این ماده مغذی با کاهش آسیب رادیکال های آزاد باعث سلامت پوست سر می شود و به بهبود گردش خون در سر کمک می کند، بنابراین رشد مو را کاهش می دهد و مانع شکستگی مو می شود.

دانه های کتان همچنین سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که به عنوان ماده مغذی خوبی برای پوست و مو شناخته می شوند زیرا باعث تغذیه آنها می شوند و از خشک شدن موها به ویژه در زمستان جلوگیری می کنند. همچنین به جلوگیری از ریزش و نازک شدن مو و خشکی پوست سر و حتی شوره سر کمک کند.

تخم کتان دارای روغن‌های ضروری مانند روغن اولئیک است. این روغن‌ها نرمی و لطافت به موها می‌بخشند و باعث کاهش شکنندگی و خشکی موها می‌شوند، همچنین تخم کتان حاوی مواد معدنی مانند روی، مس و سلنیوم است. این مواد معدنی نقش مهمی در تغذیه و تقویت موها دارند و به حفظ سلامت موها کمک می‌کنند. 

خواص روغن سویا

یکی از مهمترین خواص روغن سویا جلوگیری از ریزش مو می باشد. ریزش مو و طاسی حالتی که در سن های مختلف در بین زنان و مردان رخ می دهد. عواملی مانند استرس، ژن ها، سوء تغذیه، متعادل نبودن هورمون ها از جمله مواردی هستند که باعث ریزش مو، نازک شدن تارهای مو و کاهش رشد موها می گردند. برای جلوگیری از ریزش بیش از حد توصیه می شود از روغن سویا استفاده نمایید. زیرا با افزایش درصد اسیدهای آمینه و مولکول های شبیه کراتین در تارهای مو، باعث تقویت ریشه مو می شود. همچنین اکثر شامپوهایی که باعث درخشندگی موها می شوند حاوی این روغن و یا مشتقات سویا هستند. دانه سویا حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که به مبارزه با ریزش مو، خشک و شکننده شدن آن ها کمک می کند. دانه سویا موها را سالم و براق نگه می دارد.

استفاده از روغن سویا بر روی مو باعث درخشش و براق شدن موها می شود همچنین دارای مزیت های کاهش التهاب پوست سر، ضخیم شدن تارهای مو، افزایش استحکام مو، کاهش ریزش مو، نرم و ابریشمی شدن مو می باشد.برای بهره گیری از خواص مهم و مفید سویا، که نه باعث چرب و سنگین شدن مو می شود و نه ایجاد حساسیت می کند، استفاده از محصولاتی است که در ترکیباتش از روغن سویا استفاده شده است.