خواص گزنه

از مهم‌ترین خواص گزنه می‌توان به ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی و ضدمیکروبی آن اشاره کرد. برگ‌های این گیاه حاوی مقادیر فراوانی از ویتامین‌های A, C, D, E, F, K, P و همچنین انواع ویتامین B هستند .

گیاه گزنه با داشتن ترکیباتی مانند ترکیبات فنولی و کافئیک اسید قادر به مهار سنتز آراشیدونیک اسید و متابولیتهایش می باشد . عصاره گزنه با فعال کردن گردش خون مویرگی در پوست سر ساختار مو را اصلاح و نیز ترشح غدد چربی را تنظیم می کند و چرب شدن مو را به تاخیر می اندازد و از افزایش چربی جلوگیری کرده و از پوست سر محافظت می کند.

استفاده از عصاره گیاه گزنه در تونیک مو و محصولاتی که برای ریزش مو تولید می‌شوند امری متداول است زیرا ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف موجود در این گیاه، به شکلی مؤثر در جلوگیری از ریزش موی سر و رشد آن‌ها نقش دارند. افرادی که موهای چرب دارند می‌توانند از گزنه به عنوان یک تنظیم کننده چربی پوست و مو استفاده کنند. تنظیم چربی در موها به کاهش فرایند ریزش مو و رفع شوره سر کمک کرده و همچنین باعث تقویت موی سر می‌شود.

خواص مریم گلی

مریم گلی برای تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو بسیار محبوب بوده است. مریم گلی می تواند درخشندگی سالمی به موها بدهد و باعث براق شدن موها شود. همچنین می تواند به کنترل و درمان شوره سر کمک کند.مریم گلی نه تنها به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند، بلکه فولیکول های مو را نیز جوان و تقویت می کند. استفاده از مریم گلی می تواند گردش خون را در پوست سر تقویت کند و تامین مواد مغذی را به فولیکول های مو افزایش دهد همچنین به احیای مو کمک می کند.

مریم گلی حاوی خواص ضد عفونی کننده، ضد قارچ، ضد باکتری، ضد میکروبی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. همچنین سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین های  A,B , Cپتاسیم و کلسیم می باشد.روغن مریم گلی می تواند به راحتی به پوست سر نفوذ کند و مواد مغذی موجود در خود را که برای رشد تارهای مو حیاتی هستند، مستقیماً به فولیکول های مو برساند. علاوه بر این، روغن مریم گلی می تواند به پاکسازی تجمع پوست سر، باکتری ها و رادیکال های آزاد از سر کمک کند. همچنین موها را مرطوب می کند و چربی اضافی پوست سر را پاک کرده و pH پوست سر را متعادل می کند.

خواص چای سبز

عصاره چای سبز می‌تواند آسیب‌های ناشی از نور خورشید را کاهش دهد و به جلوگیری از پیری و سرطان پوست کمک کند. این اثرات احتمالاً به دلیل خواص آنتی اکسیدانی پلی فنول های موجود در چای سبز است. چای سبز برای رشد مو مفید است. چای سبزعلاوه‌ بر تقویت، استحکام و سلامت موها موجب افزایش درخشندگی و شادابی مو نیز می‌شود و همچنین از مو در برابر آلودگی‌ها محافظت می‌کند. چای سبز به‌دلیل برخورداری از پَنتِنول و ویتامین‌های E و C در حفظ نرمی و حالت دهی مو مؤثر است. چای سبز موثر در پیشگیری و درمان ریزش ارثی مو، رویش مجدد مو، کاهش و کنترل کننده چربی سر، کاهش شوره سر، تقویت ریشه مو ، افزایش خون رسانی به پوست کف سر، رطوبت رسانی به ریشه مو، داشتن خواص آنتی اکسیدانی ، کنترل چربی پوست سر، پیشگیری و درمان ریزش موی ارثی و افزایش مجدد رشد مو می شود.